Matcha, yeşil çay ile aynı bitkiden, Camellia sinensis’ten elde edilir. Hasattan 20-30 gün öncesinde çay bitkilerini toplayarak matcha yetiştirilir. Fazla güneş ışığına maruz kalmaması sayesinde toplanan bitkinin klorofil ve amino asit içeriğini arttırır ve bitkinin daha koyu yeşil bir renk olmasını sağlar. Çay yaprakları toplandıktan sonra saplar ve damarlar çıkarılır, yapraklar ince bir toz haline getirilmesiyle de matcha oluşur.

Yeşil çayda yapraklar toplanır toplanmaz kavrulup hızla kurutulması beklenir. Ve kurutulma işleminde de oksijenle tepkimeye girilmesi izin verilmez.

Toz halinde tüketilen matcha çayının faydalarına bir göz atalım.

Güçlü Bir Antioksidandır

Matcha, çay yaprağının tamamındaki bileşenleri içerdiğinden yeşil çaya göre çok daha fazla kafein ve antioksidan içeriği fazladır. Tek bir fincan (237 ml) matcha antioksidan açısından yaklaşık 3 fincan (711 ml) normal yeşil çaya eşdeğer olarak gösterilebilir.

Kilo Vermede Yardımcı Olur

Yeşil çayın içindeki bileşen epigallokateşin galat (EGCG) ve kafeinin birlikte alınmasıyla yağ yakımına destekleyici etkisi yapılan çalışmalarda görülmüştür. Matcha da kilo vermede yardımcı etkisi düşünülebilir. Ama yine de mucizevi etkiyi beklememek de fayda var.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Yeşil çayın LDL kolesterol (kötü) seviyelerini ve trigliseritleri azalttığı çalışmalarda gösterilmiştir. Matcha çayının yeşil çaya benzer bir profili olması hatta antioksidan içeriğinin daha yüksek olmasıyla kalp sağlığı açısından faydalı olacağı düşünülmektedir.

Sakinleştirici Etkisi Vardır

Yeşil çay, harika bir antioksidan kaynağı olmasının yanı sıra, L-theanine adı verilen benzersiz bir amino asit içerir. Matcha, diğer yeşil çay türlerinden çok daha yüksek L-theanine seviyelerine sahiptir.

L-theanine beyninizdeki alfa dalgalarını artırır. Bu dalgalar da zihinsel rahatlama ile bağlantılıdır ve stresle savaşmaya yardımcı olur.

Matcha Çayının Hazırlanışı:

1-2 çay kaşığı (2-4 gram) matcha tozu üzerine 60 ml sıcak su ekleyip ardından bir bambu çırpıcıyla matcha çayını hazırlayabiliriz.

Dilerseniz smoothie, pasta, keklere de ekleyebilirsiniz.

Matcha tüketiminde miktar önemlidir. Matcha’ nın günde 2 fincandan fazla içilmemesi önerilir. Yapılan bir çalışmada 4 ay boyunca günde sadece 6 bardak (1,4 litre) yeşil çay veya günde yaklaşık 2 bardak (474 ml) matcha tüketen kişilerde daha sonra karaciğer toksisitesi belirtileri gösterilmiş. Aynı zamanda fazla tüketime bağlı topraktaki pestisit, kimyasallar arsenik gibi bileşenlere maruz kalmanız artar.