Anavatanı Japonya olan bu besin konjak bitkisinin kökünden gelen bir tür lif olan glukomannandan yapılırlar. Bu besinin su içeriği çok yüksektir. Yaklaşık %97 oranında su içerirken %3 oranında glukomannan lifidir. Glukomannan çözünebilir bir liftir ve kendi ağırlığının 50 katından daha fazla suyu absorbe edebilir ki bu yüzden noodle’ın su oranı bu kadar yüksek. Glukomannan, aynı zamanda prebiyotik olarak da görev yapar. Neredeyse sıfır kalori içermesinden dolayı kendisine “mucize noodle” da deniliyor.

“100 gram shirataki de sadece 1 gram karbonhidrat olduğu için FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) ambalaj üzerine ‘0 kalori’ yazılmasına izin vermiştir.”

Shirataki noodle ilgili yapılan bir çalışma olmasa da bu noodlen içindeki glukomannan bileşeniyle ilgili çokça çalışma bulunmaktadır. Glukomannan takviyesiyle uygulanan bir çalışmada karbonhidrat tüketimi öncesi alınan bu takviyeye bağlı açlık hormonu olan ghrelini düşürdüğü gösterilmiş.(1)

Shirataki Noodle Yan Etkileri:

Şişkinlik, gaz ve hafif ishal gibi küçük mide-bağırsak şikayetlerine neden olabilir. Bu şikayetlerin olması halinde, porsiyon küçültülebilir.

Oral yani ağızdan alınan ilaçların biyoyararlağını azaltabilir. İlaç ve takviyeleri shirataki noodle ile almaktan kaçınmalısınız. İlacı shirataki noodle yemeğinden 1 saat önce veya 4 saat sonra alınmalıdır.

Büyük miktarda su emen glukomannan tabletleri kullananlarda yemek borusu, boğaz veya bağırsak tıkanıklığı vakaları olmuştur. Tabletlerin, su içeren shirataki noodle ile aynı olmadığını ve bu riski doğurmayacağına dikkat edin.

Besin olmadığı için glukomannan içeren ürünleri aşırı kullanmayın. Beslenmenizin büyük çoğunluğu gerçek yiyeceklere odaklanmalıdır.

Shirataki Noodle Nasıl Pişirilir?

Bu noodle balık kokulu bir ambalajda muhafaza edilir. Bu nedenle, birkaç dakika temiz su altında çok iyi durulamak önemlidir. Böylece kokusu gider. Daha sonra orta derece ısınmış tavada 3-4 dakika kadar yağ ilave etmeden noodle ısıtmalısınız.

Tatları olmadığından herhangi bir lezzetlendirici besin uygulanmadan tüketmek çok zor ve keyifsiz olacaktır. Bu yüzden muhakkak güzel bir sosla hazırlanıp tüketilmesi çok daha rahat olacaktır.

Kısa bir süre yaklaşık 3-4 dakika boyunca ısıtılan noodle daha sonra hazırladığınız sosla birlikte karıştırıp tüketebilirsiniz.

Referans:

(1)Chearskul S., Kriengsinyos W., ‘Immediate and long-term effects of glucomannan on total ghrelin and leptin in type 2 diabetes mellitus’, 2008.