Düzenli fiziksel aktivitenin sağlık açından önemli rol oynadığı çok açıktır. Çoğu insanın sağlık açısından önemini bilmesine rağmen çok az insan düzenli egzersiz yapar. Bunun nedeni ise zaman, enerji ve motivasyon eksikliği gibi bahaneler pekala sunulabilir.

Ama söz konusu sağlık olduğundan bedeniniz, kendiniz için sunduğunuz bahaneleri bir kenara bırakıp harekete geçmelisiniz.

Önceliklerinizin farkında olun. ‘Vaktim yok’ demek yerine ‘bu benim önceliğim değil’ demeyi deneyin işte o zaman kendiniz için aldığınız, alacağınız kararlar sizde daha farkındalık yaratacaktır.

Fiziksel aktiviteyle vücudunuz oksijen ve besinlerin hücrelere daha iyi şekilde taşınması sağlanırken karbondioksit ve atık maddelerin kana oradan da boşaltım organlarına daha iyi şekilde taşınmasını sağlar. Sonuçta düzenli egzersiz, dayanıklılığı ve enerji düzeyini arttırır.

Düzenli fiziksel aktiviteyle;

  • Egzersiz yapmadan sadece diyetle kilo verildiği zaman toplamda kaybedilen kilonun önemli bir kısmı yağsız dokulardan ve başlıca su kaybı olarak gerçekleşir.
  • Kilo verme programlarına egzersiz dahil edildiğinde kas kitlesi arttığı ve vücuttaki yağ oranı azaldığı için vücudu daha sağlıklı kılar.

Kilo almak isteyenler için de güçlenmeye yönelik egzersiz önerilir. Kas kütleniz ve kilonuz artar. Egzersiz aynı zamanda iştahı da arttırır.

  • Bazal metabolizma hızı(BMH) egzersiz yapıldığında yavaşlanmasını engellemeye yardımcı olur. Egzersiz sayesinde ve sonrasında BMH belirli bir süre hızlı bir biçimde çalışmaya devam eder.
  • Kilo verirken ve verdikten sonra egzersiz yapan kişiler, egzersiz yapmayanlara göre verdikleri kiloları geri almamada daha başarılıdır.

Uyku; insanın sağlıklı olmasında ve bedensel işlevlerini yerine getirmesindeki değeri tartışılmazdır. Uyku bozukluğu, uyku örüntülerinin değişmesi ve uykusuz kalma durumları zihinsel ve bedensel işlevleri olumsuz etkiler.