Kenevir tohumu tozu, kenevir bitkisinin tohumlarından elde edilen bitkisel kaynaklı bir tozdur.Kenevir tohumuna toz formu vermek için soğuk presleme işlemi yapılıyor.

Kenevir; dokuz esansiyel amino asidin yanı sıra lif, sağlıklı yağlar ve mineraller içeren yüksek kaliteli bir vegan proteindir. 30 gramı 15 gram protein içerir.

Kolay Sindirilebilir:

Genel olarak hayvan proteinleri, bitki proteinlerinden daha kolay sindirilir, ancak araştırmalar, öğütülmüş kenevir tohumundaki proteinin %91-98’inin sindirilebilir olduğunu gösteriyor. Bilim insanları kenevirin içindeki edestin ve albümin proteinin çabuk parçalanmasından ötürü çok daha hızlı sindirilebileceği belirtiliyor.

Araştırmalar, ısıl işlemin kenevir proteininin sindirilebilirliğini yaklaşık %10 oranında azaltabildiğini bulmuştur, bu nedenle soğuk preslenmiş tohumlardan yapılan kenevir protein tozlarını tercih etmek çok daha iyi olacaktır.

İyi Bir Lif Kaynağı:

Kenevir protein tozları, kabuklu veya kabuksuz kenevir tohumlarından yapılıp yapılmadığına ve ilave lif eklenip eklenmediğine bağlı olarak farklı miktarlarda lif içerebilir.

Çoğu kenevir protein tozu, 30 gram başına 7-8 gram lif içerir ve erkekler ve kadınlar için sırasıyla önerilen günlük lif alımının (RDI) %18-28’ini sağlar.

Buna karşılık, soya, bezelye ve pirinç gibi diğer bitki bazlı protein tozları oldukça rafinedir ve çok az lif içerir. Kenevir protein tozu, diyetinize hem protein hem de lif eklemenin harika bir yoludur.

Doymamış Yağ İçeriği Etkisi:

Kenevir protein tozu, yağlarını çıkarmak için preslenmiş kenevir tohumlarından yapılır, ancak yine de orijinal yağ içeriğinin kabaca %10’unu içerir.

30 gramı sadece 3 gram yağ içerir.

Kenevir tohumları ideal 3:1 oranında omega-6 ve omega-3 yağ asitleri içerir. Tipik bir Batı diyeti, bu yağların dengesiz 15:1 oranını sağlar ve kalp hastalığı ve kanser de dahil olmak üzere birçok kronik hastalıkla bağlantılıdır.

Kenevir protein tozu yağ içerdiğinden, yağların bozulmaması için açıldıktan sonra buzdolabında saklanmalıdır.

Mineraller ve Antioksidanlar Zengin İçerik:

Kenevir tohumları fosfor, magnezyum, kalsiyum, demir, manganez, çinko ve bakır gibi inanılmaz derecede zengin bir mineral kaynağıdır.

Kenevir tohumları, güçlü antioksidan özelliklere sahip lignanamid adı verilen bileşikler içerir.

Tat Açısından Değerlendirme:

Kenevir protein tozu kahverengimsi-yeşil renktedir ve topraksı, fındıksı tanımlanabilecek bir tada sahiptir.