Rengarenk besinlerin çekici olmasının yanında çokça da faydası bulunmaktadır. Renklerin beslenmedeki gücüne gelin birlikte bakalım.

Her renk, sağlığınıza fayda sağlayabilecek farklı bir fitokimyasal ve besin grubunu temsil eder.

Kırmızı:

Domates, karpuz, pembe greyfurt, kırmızı portakal, çilek gibi besinlerin rengini sağlayan fitobesin likopendir.

Bu besinler folat, potasyum, A vitamini (likopen), C vitamini, K vitamini gibi vitamin ve mineraller içerir.

Antienflamatuvar etkileri, antioksidan etkileri, kalp sağlığı destekleyici, güneşe bağlı cilt hastalıklarında azalma ve kanser riskini azaltma gibi faydaları vardır.

Turuncu ve Sarı:

Havuç, tatlı patates, sarı biber, muz, ananas, mandalina, kabak, mısır gibi besinlerin rengini sağlayan fitobesin A vitamini ailesine ait karotenoidlerdir (örneğin beta karoten, alfa karoten, beta kriptoksantin.

Bu besinler potasyum, A vitamini, C vitamini gibi vitamin ve mineraller içerir.

Antienflamatuvar, antioksidan, kalp sağlığı destekleyici, göz sağlığını destekleyici ve kanser riskini azaltma gibi faydaları vardır.

Yeşil:

Ispanak, lahana, brokoli, avokado, kuşkonmaz, brüksel lahanası, yeşillikler (maydanoz, dereotu vb.) gibi besinlerin rengini sağlayan fitobesin yeşil yapraklı bitkilerde; klorofil ve karotenoidler, turpgillerden (brokoli, lahana gibi) ise indoller, izotiyosiyanatlar, glukozinolatlardır.

Bu besinler folat, magnezyum, potastum, A vitamini, K vitamini gibi vitamin ve mineraller içerir.

Antienflamatuvar, antioksidan ve özellikle turpgillerden olan sebzelerde kanser ve kalp hastalığı riskinizi azaltma gibi etkileri vardır.

Mavi ve Mor:

Yaban mersini, böğürtlen, concord üzümü, kırmızı/mor lahana, patlıcan, erik, mürver ağacı meyvesi gibi besinlerin rengini sağlayan fitobesin antosiyaninlerdir.

Manganez, B6 vitamini, C vitamini, K vitamini gibi vitamin ve mineraller içerir.

Antienflamatuvar, antioksidan, kalp sağlığı destekleyici, nörolojik bozukluk riski azaltıcı, tip2 diyabet riski azaltcı ve kanser riskini azalatma gibi faydaları vardır.

Koyu Kırmızı:

Dikenli armut
Dikenli armut

Pancar ve dikenli armutun rengini sağlayan fitobesin betalaindir.

Folat, magnezyum, manganez, potasyum, B6 vitamini gibi vitamin ve minerallerden oluşur.

Antienflamatuvar, antioksidan, yüksek tansiyon riskini azaltma, kalp sağlığına fayda sağlama, belirli kanser riskini azaltma ve artan oksijen alımı yoluyla sporcu performansını destekler.

Beyaz ve Kahverengi:

Karnabahar, sarımsak, pırasa, soğan, mantar, beyaz patates gibi besinlerin rengini sağlayan fitobesin antoksantin (flavonoller, flavonlar) ve allisindir.

Folat, magnezyum, manganez, potasyum, B6 vitamini ve K vitamini gibi vitamin ve minerallerden oluşur.

Antienflamatuvar, antioksidan, kolon ve diğer kanser türlerindeki riski azaltma ve kalp sağlığını destekleyici etkisi vardır.