Oolong çayı, dünya çapında üretilen ve tüketilen çayın yalnızca %2’sini temsil eder, ancak kesinlikle keşfedilmeye değerdir.

Yeşil çay ve siyah çay gibi, camellia sinensis bitkisinin yapraklarından üretilen oolong çayı bu çaylardan, yaprakların işlenme biçimiyle ayrılıyor.

Bir fincan demlenmiş oolong çayı az miktarda kalsiyum, magnezyum ve potasyum içerir. Ayrıca yaklaşık 38 mg kafein içerir. Yeşil çay ile kafein içeriği karşılaştırıldığında, bir fincan yeşil çay yaklaşık 29 mg kafein içerir.

Kilo verdirme etkisi:

Çay tüketimi ve kilo kaybı uzun zamandır birbirine bağlı ve gerçekten de birçok çalışma, çaydaki biyoaktif bileşenlerin kilo verme veya obeziteyi önleme arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir.

Hayvan çalışmalarında oolong özütlerinin yağ oksidasyonunu arttırdığı gösterilmiş yani vücut yağ miktarının azalması gösterilmiş. Fakat bu çalışmalar insan üzerinde uygulandığında (küçük bir çalışma) bazal metabolizma hızını arttırdığını, yağ yakımını arttırmadığı gösterilmiş.

Çalışmalarda daha çok çayın antioksidan aktiviteleri, kafein ve iştah önleyici özellikleri kilo kaybıyla bağlantılı olduğu belirtilmiş. Her gün birkaç bardak çay içmek kilo vermeniz anlamına gelmeyeceği unutulmamalıdır.

Beyin fonksiyonlarında iyileştirme etkisi:

Çayın çeşitli bileşenleri beyin fonksiyonuna fayda sağlayabilir. Kafein; norepinefrin ve dopamin salınımını artırabilir. Bu iki hormon ruh hali, dikkat ve beyin işlevine fayda sağladığı düşünülmektedir.

Çaydaki bir amino asit olan theaninin de dikkati artırmaya ve kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. 2014 yılında yapılan bir çalışmada, hem kafein hem de teanin içeren çayın tüketimden sonraki ilk 1-2 saat içinde uyanıklığı ve dikkati artırdığını bildirmektedir.

Kansere karşı etkisi:

Bilim insanları siyah, yeşil ve oolong çaylarında bulunan antioksidanların vücutta kansere yol açabilecek hücre mutasyonlarını önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor. Çay polifenolleri ayrıca kanser hücresi bölünme oranını da azaltabilir.

Diş ve kemik gelişimi arttırma etkisi:

Oolong çayında bulunan antioksidanlar dişlerinizi ve kemiklerinizi güçlü tutmanıza yardımcı olabilir.

Bir çalışma, 10 yıllık bir süre boyunca her gün siyah, yeşil veya oolong çayı içen kişilerin toplam kemik mineral yoğunluğunun %2 daha yüksek olduğunu gösterdi.

Egzama hafifletme etkisi:

Hem siyah hem de yeşil çaylar, egzama olarak da bilinen atopik dermatit semptomlarını hafifletmeye yardımcı olma yetenekleri nedeniyle incelenmiştir ve sonuçlar umut verici olsa da kesin sonuçlar sağlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Oolong çayının yan etkileri

-Oolong çayı, kafein içerir. Bu nedenle aşırı tüketimi mide bulantısına, baş dönmesine, çarpıntıya neden olabilir.

-Gece saatlerinde uykusuzluk yapabilir ve tansiyonu yükseltebilir.

– İdrar söktürücü özelliğiyle vücudun aşırı su kaybetmesine neden olabilir.

-Emzirme ve gebelik dönemlerinde tüketilmesi önerilmemektedir.

– Oolong çayının olası yan etkileri konusunda doktordan daha detaylı bilgi alınmalıdır.