Alfa-lipoik asit (ALA) büyük ilgi görmektedir. ALA hücrede enerji metabolizmasında görev alan bir yağ asididir. Vücutta da güçlü antioksidan görevi gören organik bir bileşiktir.

ALA’nın etkisi kanıtlanan özellikleri yaşlanmayı önleme (anti aging), sinir hasarını giderme, kan şekeri kontrolü, kilo verme olarak sıralanabilir.

Vücudunuz doğal olarak alfa-lipoik asit üretir ancak aynı zamanda çeşitli gıdalarda da bulunur ve bir besin takviyesi olarak alınabilir.

Doğal ALA kaynakları; karaciğer, böbrek, ıspanak, brokoli gibi örnekler verilebilir.

Alfa Lipoik Asit ve Kilo Verme

Yapılan hayvan çalışmalarında beynin hipotalamus kısmında bulunan AMP (Adenozin monofosfat) ile aktifleştirilen protein kinaz (AMPK) enziminin aktivitesini azalttığı gösterilmiş. AMPK daha aktif olduğunda açlık hissi artabilir.

Basitçe anlatmak gerekirse; ALA beyinde bulunan tokluk merkezine yalancı bir sinyal göndererek iştahı azaltıyor.

Ayrıca AMPK aktivitesini bastırmak, vücudun istirahat halinde yaktığı kalori sayısını da artırabilir.

Alfa Lipoik Asit ve Anti Aging

ALA oksijen tüketimini hızlandırır. Oksijen tüketiminin hızlanması hücre içi yaşlanmayı yavaşlatır.

Ayrıca alfa-lipoik asit, glutatyon gibi cilt hasarına karşı korumaya yardımcı olan ve yaşlanma belirtilerini azaltabilen diğer antioksidanların da seviyelerini yükseltir.

Alfa Lipoik Asit ve Diyabet

Kontrolsüz diyabetin önemli bir özelliği yüksek kan şekeri seviyeleridir. Tedavi edilmediği takdirde görme kaybı, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Alfa lipoik asit, hem hayvanlarda hem de insanlarda kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gösterildiğinden, diyabet için potansiyel bir yardımcı olacağı düşünülüyor. Metabolik sendromlu yetişkinlerde yapılan diğer çalışmalar, insülin direncini azaltabileceğini ve açlık kan şekeri ve HbA1c düzeylerini düşürebileceğini gösterilmiş.

Kan şekerini düşürme etkisi; kas hücrelerinde birikmiş yağları azaltarak insülinin daha fazla etkili olmasını sağlıyor. Ayrıca, alfa-lipoik asit diyabet komplikasyonları riskini azaltabilir. Sinir hasarı semptomlarını hafiflettiği ve kontrolsüz diyabetle oluşabilecek diyabetik retinopati (göz hasarı) riskini azalttığı kanıtlanmıştır.

Alfa lipoik asidin kan şekeri kontrolüne yardımcı olduğu gösterilmiş olsa da, diyabet için tam bir tedavi olarak kabul edilmez.

Şeker hastalığınız varsa, kan şekeri düzeylerini düşürmeye yardımcı olan diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden alfa-lipoik asit almadan önce sağlık uzmanınıza danışın.

NOT:

ALA ve L-karnitin ile sinerjik (birbirinin etkisini güçlendiren) bir ilişkiye sahiptir. Özellikle kilo verme ve anti aging sebepli kullanacaksanız supplementinizin içinde L-karnitinli olanını tercih edebilirsiniz.

Susamın içinde bir bileşen olan sesamin ve çiğ yumurtada bulunan avidin, alfa lipoik asidin emilimini engellediği için takviye kullanımında veya besin alımında beraber tüketmemeye dikkat edelim.